Paslanmaz Raf Sistemleri

Birçok üretimin ana malzemesi olan paslanmaz çelik bugün tasarımcıların yaratıcılıklarına ilham veren bir malzeme olmuştur. Hem çeliğin dayanıklılığı hem de desen ve renk seçenekleri biraraya gelince son derece estetik, kaliteli ve güvenilir ürünler ortaya çıkmaktadır. Özellikle proje bazında özel ürün tasarımları yapmaya uygun olan paslanmaz çelik, raf sistemleri üreticileri için de avantajlı bir malzeme olmaktadır.

Aslında çeliğin paslanmazlık özelliği tesadüfen bulunmuş. 1913 yılında bir İngiliz metal mühendisi tüfeklerin namluları üzerinde çalışırken çeliğe düşük karbon krom ilave etmiş. Bu işlem çeliğe paslanmazlık özelliği kazandırmış.

Raf sistemleri içinde en kolay kurulum yapılabilen sistem paslanmaz raf sistemidir. Paslanmaz raf sistemleri bir kere oksitlenmeye karşı son derece dayanıklıdır. Renklerinde solma ve matlaşma olmaz. Aşınması mümkün değildir. Bu arada neme, güneş ışınlarına ve çeşitli sıvı maddelere karşı dayanıklıdır. Herşeyden önce kolay temizlenebilir ve hijyeniktir. Bu özelliği ile eczaneler ve sağlık kuruluşları için yapılacak raf sistemleri için en uygun malzemedir.

Çelik malzemenin kırılmadan 90 dereceye kadar eğilme ve işlenme özelliği bulunuyor. Bu şekilde dekoratif çelik paslanmaz raf üretimi için tercih edilmektedir. Paslanmaz çelik rafların bir özelliği de uzun ömürlü olmalarıdır. Paslanmaz çelik malzemenin sertlik derecesi yüksek olduğundan, kapladığı malzemenin de ömrünü uzatır. Bu açıdan bakıldığında paslanmaz rafların sık yenilenme gereksinimi yoktur ve bu rafı kullanan firmalar için bir maaliyet avantajı sağlar.

Paslanmaz çelik rafların en çok kullanıldığı alanlar sağlık ve hijyenin ön planda tutulduğu işyerleridir. Demir hava ile temas ettiği noktada zaman içinde paslanma sorunu çıkarır. Bu paslanma bakterilerin üremesine elverişli bir ortam yaratır. Bu şekilde kullanılan raflarda ise bakterilerin ürünlere bulaşması kaçınılmaz olur. Sağlığı tehdit eden bu durumlardan kaçınmanın yolu paslanmaz raf sistemleri kullanmaktır. Özellikle ilaç ve gıda gibi temizlik konusunda hassas ürünlerin sergilenme ve saklanmasında bu raf sistemleri son derece önemlidir.

Bu nedenle raf sistemleri üreten firmaların hemen hepsi artık paslanmaz çelik kullanmaktadır. Bu raflar istenilen boyutta ve kalınlıkta yapıldıklarından, çok amaçlı ürünlerin saklanmasında ve sergilenmesinde de ideal çözümler sunar. Montajı kolaydır ve hafif yükler için çok ideal raflardır. Bu rafların dikey profillerinde bulunan delikler sayesinde rafların yükseklikleri kolayca ayarlanabilir.

Paslanmaz çelik raflar üreten firmalar bu rafları toz boya ile renklendirerek çok daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca bu raflarda nem oluşma ihtimali de yoktur. Paslanmaz çeliğin üretiminde, normal çeliğe krom eklendiğinden bu sadece paslanmaya karşı değil olası bütün sağlık tehditlerine karşı da bir koruma sağlamaktadır.

Maliyet olarak normal raf sistemlerine göre maliyet bir miktar yukarıda olsa da paslanmaz raf sistemleri hem sistemin uzun ömürlü olması hem de depolanan ürünlerin sağlıklı korunması açısından yine de ekonomik olacaktır.

Mevcut yasa ve yönetmeliklerin işyerleri için belli güvenlik koşullarının yerine getirilmesine yönelik hükümleri, özellikle de ilaç ve gıda gibi temizlik açısından hassas ürünlerin saklanması koşullarına yönelik yaptırımları dikkate alındığında, paslanmaz raf sistemlerinin önemi daha çok ortaya çıkmaktadır.

Özetlemek gerekirse, paslanmaz raf sistemleri uzun ömürlüdür ve sağlıklı bir depolama olanağı sağlar. Kurulumları kolaydır ve her işyerinde uygulanabilir özelliktedir. Bunun yanında her boyutta depo ve sergi alanı için proje üretilmesi kolaydır.

Bütün bu sayılan özellikleri dikkate alarak firmamız, eğitimli ve deneyimli bir kadro ile, müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun ve aynı zamanda en dayanıklı paslanmaz raf sistemlerini projelendirmek ve kurmak için çözüm üretmeye hazırdır.