Paletli Yükleme Rafı

Raf sistemleri üreten firmalar yenilikçi olmak, kendilerini sürekli geliştirmek ve müşterilerin gereksinimlerini iyi anlayarak onlara kalıcı çözümler sunmak zorundadırlar. Bu sorumluluk gerektiren bir davranış şeklidir.

Bilindiği gibi Avrupa’da raf standartlarını tespit eden bir kuruluş var. Federation of Material Handling (Malzeme Elleçleme Federasyonu) isimli bu kuruluşun ülkemizde de temsilcisi bulunuyor ve raf sistemleri üreten firmalar bu standartlara uygun üretim yapıyorlar. Federasyonun ülkemizdeki tek temsilicisi İSDER (İstif Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği), hem depolama hem de istifleme araçları sektörünün hemen hemen yüzde 70’ini temsil etmektedir.

Sistemli bir şekilde üretim yapan firmalar bu işin sorumluluğunu duyarak araştırma ve geliştirme çalışmalarına da önem vermektedir. Yüksek kapasiteli raf sistemleri üreten firmalar hatta kadrolarında uzman Arge Mühendisleri çalıştırmakta ve bu pazara yeni ürünler sunarlarken ilgili üniversitelerden onay da almaktadırlar. Üstelik bazı geliştirme çalışmaları ilgili üniversiteler ile ortaklaşa yürütülmektedir.

Böyle bir çalışma temposu ve deneyimli kadro ile yapılan proje bazlı çalışmalar sadece ülkemizden değil ülke dışından da talep gelmesini sağlamaktadır.

Ağır rack raf sistemleri de çoğu firmada bu şekilde ciddiye alınmakta ve üretim yapılmaktadır. Ağır rack raf sistemi ya da ağır yük raf sistemi en çok kullanılan raf sistemidir. Boyutları çok farklı ağır paletlerin istif edilmesinde bu ağır raflar son derece elverişlidir. Bu sayede depo alanlarından çok daha geniş şekilde yararlanma imkanı elde edilir. Bu özelliği yüzünden özellikle sanayi firmaları tarafından depo alanlarında en çok bu sistem tercih edilir.

Ağır yük raf sistemlerinde birden çok sayıda palet yan yana depolanabilir. Diğer taraftan bu sistemde ayak profillerinde delikler bulunduğundan, traverslerin yükseklik ayarları çok kolay bir şekilde yapılabilir.

Ayrıca otomatik ve manuel istif araçları ile ağır rack raf sistemini kullanmak sıkıntı yaratmaz. Bir diğer avantaj da emniyet traversleri kullanılarak, taşıma sandıkları ve paletler, ihtiyaç duyulması halinde enlemesine de depolanabilir.

Ağır rack raf sisteminde, bütün paletler birbirinden bağımsız olarak ayrı ayrı kolayca yerleştirilebilir ve başka bir yere taşınabilir.

Ağır yük raf sisteminde raflar standart ölçülere sahiptir. Bu nedenle de kolayca sökülüp yeniden kurulabilir. Tamamen demonte geçme tırnaklarla kurulumu yapılan bir raf sistemidir. Ayaklar, travers ve raf tablaları birarada kullanılarak kurulur. Ağır yük rafı üniteleri yan yana kurulduğunda ortada kalan ünitenin ayağı her iki yandaki üniteye bağlanabilir. Bu şekliyle ağır yükraf sistemlerinin yeri değiştirilmek istendiğinde ihtiyaca göre sıkıtı çekmeden taşınabilir. Bu avantajı sayesinde ağır rack raf sistemleri genellikle sanayi alanlarında daha çok tercih ediliyor.

Bugün depo maliyetleri gittikçe yükselmektedir. Böyle olunca yüksek raflar kullanılarak dar alanlarda alanlarda olabildiğince fazla depolama imkanı yaratılmak istenmektedir. Bu gereksinime en iyi cevap veren sistem ise ağır yük rafı olmuştur. Paletli yüklemeye elverişli olan ağır rack raf sistemlerinde bir rafın en fazla 4 tona kadar yük taşıma kapasitesi olmaktadır.

Bu ciddi bir ağırlıktır ve işyerleri depolarında bulunan ürünleri düzenli, sağlıklı ve maksimum kullanım olanağı ile istiflemek ancak ağır yük rafları ile mümkün olmaktadır.

Özetlemek gerekirse, ağır rack raf sistemleri depo alanlarında tasarruf sağlar. Çok paletli rafların depolanmasını sağlar. Birden fazla palet yan yana depolanabilir. Bütün paletler birbirinden ayrı olarak yerleştirilebilir ve taşınabilirler.

Bütün bu sayılan özelliklerden yola çıkarak firmamız, eğitimli ve deneyimli bir kadro ile, müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda en dayanıklı ve kullanım açısından en etkili ağır rack raf sistemlerini projelendirmek ve kurmak için çözüm üretmeye çalışmaktadır.