Raf  Sistemleri içinde ucuz maliyetiyle istenilen  her mekanda ve ortamda düzen ve intizamı sağlayan  uygulaması basit bir Cıvatalı Raf sistemidir. Çelik Raf  kullanım amaçları farklı olmakta birlikte ihtiyaç duyulan her yerde özellikle muhasebe, okul, iş yeri ve Klasör Rafı özellikle tercih edilir. Gelen talepler doğrultusunda çelik rafın uygulama yapılacak yerin fiziki özellikleri Çelik Rafcı ekipleri tarafında yerinde ölçü ve keşif yapılır. Alınan ölçüler doğrultusunda Auto Cad üzerinde çizim yapılarak kullanılacak tabla ve profil adetleri net bir şekilde çıkarılmış olur.

Dosya Rafının standart derinlik ölçüsü 31 cm olup tabla uzunluğu 93-75-59-43 cm olup yerin fiziki ölçülerine göre kullanılır.

Kullanılacak Profil uzunluğu yer tavan yüksekliğine göre değişir. İki Metre yükseklikte olursa 6 adet Klasör Rafı 250 cm için 7 adet Metal Tabla kullanılır. Böylelikle Dosyalar daha düzenli ve intizamlı bir şekilde ve erişimi daha kolay olur. Çelik Raf tabla kalınlığı 0,70-1.00-1.5 mm’den profiller ise 1.50 veya 2.00 mm DKP saçtan yapılır. Ürünler Ral 7046 Gri renkte olup elektro statik toz boya ile boyanıp 180 derecede fırınlanması boyanın tabla üstüne daha sağlam yapışması sağlanır. Soğumaya bırakılan ürünler daha sonra paketlenip montaja sevk edilir. Montaj yapılacak ürünler tabla ve profiller cıvata somun ile sıkılıp tabla aralıkları Klasör Rafına yüksekliğine göre ayarlandıktan sonra profiller duvara ve üst bağlantı yapılarak ünitelerin depreme karsı dayanıklığıartırılarak daha sağlam ve güvenli olması sağlanır.

Çelik raf genel maksatlı olarak kullanılan standart ölçüleri olan istenilen her ortamda kullanılan çelik raf sistemidir.

çelik raf sistemleri

Kullanım alanları farklı olsa da genelde muhasebe, lojistik depoları, ayakkabı depoları ve çeşitli yerlerde kullanılır.

Standart ölçüleri dışında özel üretim yapılan bu raf sisteminde Çelik raf yapılacak yerin ölçüleri alındıktan sonra istenilen derinlikte ve yükseklik belirlendikten sonra tabla ve profil adetleri belli olur. Çelik raf tabla kalınlığı üstüne konulacak ürünlerin ağırlığına göre farklı kalınlıkta imal edilir. Profil kalınlığı 1,5 veya 2.00 mm olarak üretilir. Çelik raf ürün rengi Ral 7046 Gri renkli olarak boyanır. Gelen talep olursa farklı renkte boya uygulama yapılır.